Zayıflamak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Günümüzün en büyük sorunlarından biridir fazla kilolar. Kimi keyfi aldığı kiloları vermek için uğraşır kimi de hastalık sonucu aldığı kiloları vermek için uğraşır. Fazla kilolar bir süre sonra obezite ye sebep olmaktadır. Bir çok hastalığın sebebi de bu verilemeyen fazla kilolardır. Vücut kendini taşıya bildiği sürece sağlıklıdır. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Can boğazdan gelir denir. Fakat sağlık elden gidince de yakınılır. Bu yüzden geç olmadan dikkat etmekte fayda vardır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar bir çok diyetisyene danışırlar. Bir çok diyet listeleri uygularlar , yemeden içmeden kesilirler. Sonuç alamadıklarında da hırs yapıp çok farklı yollara adım atarlar. Her şey insanın elindedir. Zayıflamak isteyen bir kimse ona göre davranıp hareket etmelidir. İlk önce beyinde bunu gerçekleştirmek önemlidir. Beyin kabul ettikten sonra hareket etmek daha kolay olacaktır. Zayıflamak uğruna yemeden içmeden de kesilmek başlı başına bir hasta olmaya meyildir. Bu yüzden bilinçli şekilde davranmak gereklidir. Bir kere zayıflamak isteyenler öğünlerin vakitlerini geçirmemesi gereklidir. Çünkü düzenli yani istikrarlı ve yeterli düzeyde yiyerek zayıflamak en sağlıklısıdır.

Sabah kahvaltılarında ekmeği keserek veya azaltarak işe başlana bilinir. Öğleni ise meyveler ile geçirmek mümkündür. Akşam yemeklerinde de ekmek yenilmemeye dikkat edilmesi lazımdır. Kesinlikle yemeklerde yağ ve tuz az olmalıdır. Gün içerisinde suyu ihmal etmemek de gereklidir. Vücudun en büyük ihtiyaçlarından biri de su dur bunu unutmayalım. Abur cubur diye adlandırdığımız çikolata cips gibi yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Hamburger ve patateslere de elveda demenin tam zamanıdır. Elbet kendinizi ödüllendirmek adına bir gün seçebilirsiniz. Fakat bu öncelikler istenilene bir adım yaklaşıldıktan sonra gerçekleştirile bilinir. Demem istemem o ki zayıflamak istiyorum demekle zayıflanmıyor. Çaba ve azim bu konuda ilk sırada gelmektedir. Fiziksel görüntüyü düşünüp zayıflamak isteyenler öncelikle sağlığı için buna adım atmaları gerektiğini bilmeliler. Çünkü gereğinden fazla kiloya sahip insanlar bir çok hastalık konusunda tetiktedirler. Günümüzde fazla kilolarından ötürü bir çok sosyal çevreden uzak kalan insanlar vardır. Çevre ile iletişimi etkiler ve günlük hayata ayak uydurmayı kesinlikle engeller. Bir birey dilediğince yürümek oturmak eğlenmek ister. Aklından ne geçerse onu gerçekleştirmek için uğraşır. Fakat kilolarından dolayı problem yaşayan insanlar hep yarım kalırlar. Hareket etmekte zorlanırlar ve toplum içerisinde hor görüldüklerini sanırlar. Bu da psikolojilerinin kötü etkilenmesine sebep olur.

Düşünüldüğünde fazla kilolar çevre ile iletişimi bile etkiler. Bu kadar dert ve sorun iken bilinçsiz ile tüketilen gıdaların gazabına uğramamak için bir önlem almakta geç kalmış sayılmayız. Bu konuda geç kaldıklarını düşünenler için de henüz her şey bitmiş değildir. Hayatın daha güzel varoluşlarına kendimizi verirsek gereksiz yiyeceklerden de uzak durmuş oluruz. Olabildiğince sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek ve gezilip görülmesi gereken yerlere gitmek insanlara umut verir. Bu bağlamda hayatın kıymetini anlarız ve vücudumuz için zararlı olan yiyecekleri yemememiz gerektiğini anlarız. Özellikle zayıflamak isteyen insanlar bu bahsettiklerimi çok iyi anlıyor ve bana hak veriyorlardır. Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek gereklidir. Fakat bu konu onlardan biri asla değildir.

Özellikle gençlerin nasihatlara ve öğütlere kulak vermeleri ciddi anlamda önemlidir. Dondurulmuş gıdalar ve hazır yiyecekler ile dolu bir toplumda yaşıyoruz ve bu tarz yiyeceklere maruz kalmış çocukların ileriki yaşlarında kilo problemleri yaşayacağı bariz bellidir. İleriki zamanlarında zayıflamak istiyorum diye yakınmayan bir insan olmak için çok küçük yaşta bunların önlemini almamız gerekmektedir. Bu konuda da anne babalara çok büyük bir rol düşmektedir. Bilinçli insanlar olursak bilinçli bir topluma da sahip oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir