Uykusuz Anneler için Öneriler

Sizde mi uykusuz annelerdensiniz?

Yeni doğan bebeğinizle uykusuz günlere alışma süreciniz nasıl gidiyor? Gaz sancıları, açlık toklu, altı temiz mi? Her şey yolunda gözükse de uyumayan bir bebeğiniz var. Ve uyku düzenini oluşturmak, alıştırmak istiyorsunuz. Haklısınız da. Uyku bebeğiniz için temel ihtiyaçtır. Büyümesi için bol bol uyuması gerekmektedir.

0-4 ay yeni doğan bebek diye adlandırdığımız evrede anne bebek arasında güvenin temelleri atılır. Anne sütü, alt bakımı ve uykudur bebeğinizin ihtiyacı. 1-2 saat uyanık kalarak uykuyu sürdürürler. Aşağı yukarı 4 defa gündüz uykuları vardır. Uykularını karın açlığından dolayı bölerler ve anne kokusuyla emip karınlarını doyururlar. Sonra yine uyku. Uyku eğitimi alışkanlıktır. Nasıl başlarsa o şekilde devam eder. Değiştirilmesi gerekenler olursa da yavaş yavaş değişikliğe uğratılmalıdır. Ani yapılan değişikliklerde yaşı kaç olursa olsun problem oluşturur.

Hem size hem de çocuğunuza zarar verir. Uyku öncesi hazırlık en önemli safhalardandır. Bu ay bebeklerinde uykuya geçiş esnasında kundağa sarılmalı. Hem belini hem de vücut ısısını korumak için tavsiye edilir. Yanınıza yatırıp uyuması için ninniler söyleyebilirsiniz. Sonrasında muhakkak kendi yatağına almalısınız.

Yeni doğandan çıkıp 4-7 aylık döneme gelince gündüzleri 3’e indirmeye başlarsınız uykuyu. Zaten bebeğiniz hareketlenmeye başlamış olacaktır. Ve elini kolunu hareket ettirip reflekslerini ölçmeyi deneyecektir. Ayıca katı besine başladığınız içi takviye besinleri o zaman dilimine göre ayarlamalısınız. Çabuk acıktıracak besinleri gece uykusu öncesi vermemelidir mesela. Geceleri genelde emme işlemi gerçekleşmeli. Çocuğunuzun en verimli uykusu gece sessiz ve ışıksız  ( loş ışıklı ) ortamdır. Bu yüzden ne kadar kesintisiz, rahat uyursa bebeğiniz o kadar hızlı gelişim gösterir. Yatak konusunda da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bebeğiniz yatağı içinde gömülmemeli. Ne çok yumuşak ne çok sert olmalı. Yumuşak olup başı içinde gömülürse nefes alıp vermede problem olacaktır. Sert olması da rahatsızlık yaratıp sık sık uyanmasını sağlar.

7- 18 aylık bebelerde hareketlenme iyice artar. Uyumak istemeyecektir. Hatta gündüz uykusunda azalma olur 2’ye düşer. Uyku düzeninin oturtturulması gereken dönemdir artık. Uyurken müdahale etmeyin. Kendi kendisinin uyumasını sağlayın. O esnada masallar okuyup hikayeler anlatabilirsiniz. Sesinizi ve teninizin hissini aldıkça rahatlayacak uykuya teslim olacaktır.

3-4 yaş tek uyku dönemine girmeye başlamıştır. Sabah 7-8 gibi kalkan çocuğunun  1-1.5 gibi uyması lazım. Yaklaşık 3 saatlik uyku da yeterli gelecektir. Uyumak istemeye de bilir. Her çocuğun fıtratı farklıdır. Ve çocuğunuz az uyumak yeterli geliyorsa o saatlerde sakin oyunlarla etkinliklerle geçirebilirsiniz. Fakat gece uykusunda kararlı olmayı sakın ihmal etmeyin. Saat 8 en geç 9 da uyumuş olmalı ki vücudu kendini toplamalı, büyüme hormonları salgılamalı. Bunun için anne baba ortak kararlar alıp kesintisiz uygulamalıdır. Gece uykusu öncesi beslenmesine dikkat edilmeli hatta doktora danışılmalıdır.

Uykuya geçiş aşamasının geldiğini çocuğunuza beli etmeniz lazım. Bunun için de dişler fırçalamasını, pijamalarını giymesini izah edin, birlikte uygulayın. Odasına geçip yatağına yatmasını bekleyin. Çocuğunuzun yatağı olduğu müddetçe yanınızda da yatabilir. Size olan güven duygusu, ten ihtiyacı, sevgisi, iletişimini karşılar dokundukça. Bu bağı çok önemlidir. Birçok problemi anne çocuk arasındaki gizli bağ sayesinde aşabilirsiniz. Dediğimiz gibi öncelikle o güveni, sevgiyi tam olarak vermelisiniz ki geri dönüt alabilesiniz. Çocuk odasının renkli, desenli, bol çizgi kahramanlı olmasından yana değiliz. Çocuk uyuyacak sonuçta, çizgili çarşaflar onun dikkatini dağıtıp uykuya odaklanmasına mani olur. Yeni oyun ortamı hazırlamış olarak algılar çocuğunuz.

Bu yüzden sadelikten yanayız hem odası hem de yatak grubunda. Pastal renkler rahatlık verir. Odasını bu renge de boyatabilirsiniz. Ayrıca mobile oyuncaklara da gerek yoktur. Uykunun en verimlisi sessiz ve sükunet içinde olanıdır. Oda sıcaklığını bizler fazla ayarlıyoruz, sıcacık ortamda daha rahat uyur sanıyoruz. İdeal sıcaklık ortamı 20-22 derecedir. Çok sıcakta üstünü açma isteği ve terlediğinde terinden rahatsızlık hissi duyacaktır.

Gecenin yarısında hafif hafif sesler işitiyor olabilirsiniz çocuğunuzdan. Bu esnada hemen yanına gidip pışpışlamayın. Bırakın uykuya mağlup düşmesini öğrensin. Eğer bu sesler artar ağlamaya ya da ihtiyaç gidermeye dönüşürse yanına gidip sormalısınız. Genellikle uyku problemini çeken çocukların bebeklik dönemlerinde pusette uyutma, emerek uyutma ya da sallayarak uyutma tarzlarını edinmiş ailelerin çocukları çıkıyor. Bu yüzden başlangıç aşamalarında böyle uyutsanız bile en geç 2 yaşında bu alışkanlıklarını yerini kendi yağı almalı. Anne babalar,  bu işler sizden başlıyor sakın unutmayın.

 

Uyku problemi çekiyor diyoruz ama neden uyumadığını bilmiyoruz. Bunun köküne de inmeliyiz. Aktif bir çocuksa hemen uyumak istemeyecektir. Ne zaman ebeveynler odalarına çekildi o zaman çocuk uyku vaktinin geldiğini anlar ve uyku hali oluşur. Ya da gün içinde anlatacakları bitmeyen çocuğun uykusu gelmez, çünkü onun için gün daha bitmemiştir. Ve anlatacak daha birçok şeyi vardır. Bunun için anne baba sabırla çocuğunu dinlemeli, onunla daha çok ilgilenmeli. Uykuyu inada da bindirmemeliyiz. Ne zaman inat etti çocuk o zaman uykusu varsa bile uyumaz. İstemediği bir şey yapıyor sonuçta. Anne babaya eziyet edebilmek için elinden geleni yapacaktır.

 

Bunu için uyku vakitleri geldiğinde konuşarak, sakin ve huzurlu bir şekilde yatağına yönlendirmelisiniz. Fobileri olan çocuk uykuya geçiş yapmak istemez. Karanlıktan korkan ya da uyumaktan korkan çocuklar tedirgin olur ve uykuya teslim olmak istemezler. Uyku esnasında hareketsiz kaldığını ve kaybettiğini düşünür. Bu da çocukta korku sebebidir. Korkuya problem olan sebepleri iyice araştırmalı, bunların üstesinden gelmeli aile. Genellikle çocuklarda yalnızlık korkusu olur. Bu yüzden yalnız yatmak istemez. Anneye düşen görev bir anda çocuğunuzu oda da yalnız bırakmayın.

 

Aşama aşama ve belli bir süre zarfına yayarak giderseniz bu korkuyu tetiklemeden aşmış olursunuz. Ağrısı olan çocukta uyumaz. Diş ağrısı, bademcik ağrısı ya da nefes problemi varsa reflü ya da uyku apnesi gibi rahatsızlıkları varsa çocuğunuz yine uyumaz. Doktor tedavisi alması gerekiyor. Bu hastalığı geçtikten sonra uyku eğitimine başlamalısınız.

 

Huzurlu ve derin uykulara…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir