Tüm Zamanların En iyi Bilim Kurgu Dizileri

1 Stranger Things

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Stranger Things, korku, dram ve fantastik öğeleri içerisinde barındıran son yılların en heyecan verici yabacı dizilerinden biridir.

Dizi konusu : Herkesin birbirini tanıdığı Montauk adındaki küçük bir kasabada bir çocuk ortadan kaybolur ve bu sakin kasaba bir anda tuhaf şeylerin olmaya başladığı bir merkez haline gelir.Kasabanın çevresinde karanlık devlet ajanları, doğaüstü güçler belirmeye başlar.Kaybolan çocuğun annesi, arkadaşları ve kasabaya gelen tuhaf bir kız çocuğu, kaybolan çoçuğu bulmak için doğaüstü güçlerle mücadele girecek.

Ülkemizde Tuhaf Şeyler olarak gösterilen dizi, 2016 yılında yayınlanmaya başlayan, son yılların popüler platformu Netflix orijinal dizisidir.

2 Lost

Tüm zamanların en iyi yabancı bilim kurgu dizileri arasından yer alan Lost, macera ve fantastik ağırlıklı bir yapımdır.

Dizi özeti: Avustralya’dan Los Angels’a giden Oceanic Flight 815 uçağı, Güney Pasifik semalarında sebebi bilinmeyen bir şekilde ıssız bir adaya düşer.Aslında en az kaza kadar, ada da esrarengizdir.Kazadan sağ kalan yolcular, yardım gelene kadar adaya ayak uydurmak zorundadır.Yolcular, her geçen gün adada tuhaf şeyler olduğu ve o kadar da ıssız olmadığını farketmeleri uzun sürmeyecektir.

Lost dizisi ABC kanalında 2014-2010 yılları arasında yayınlanmış, yayınlandığı dönemde en çok izlenen dizi ünvanı kazanmıştır. Dizi de her bölüm bir karakter ön plana çıkıyor ve o kişinin kaza öncesi hayatı ile ilgili kesitlere yer veriliyor.

3 Arrow

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Arrow, suç ve aksiyon ağırlık bir dizidir.

Dizinin konusu: Oliver Queen, çok varlıklı bir ailenin ferdidir. Yaşadığı şehrin en çapkını, playboy olarak nitelendirilebilecek birisi desek yanlış olmaz. Bir gün babasıyla beraber çıktığı gemi yolculuğunda kendisinden bir daha haber alınamamıştır. Babası Robert, kendi canını feda ederek çocuğunun yaşamasını sağlamıştır. Queen ailesi bu kaza sonrasında Robert ve Oliver’in öldüğünü düşünmekte. Kaza sonrasında Pasifik Okyanusu’nun ıssız bir adasında gözlerini açan Oliver, adaya uyum sağlayarak hayatta kalmaya çalışmakta. Düştüğü ada, en gaddar katillerin yer aldığı ve kimsenin gelmediği bir yerdir. Burada geçirdiği 5 yılın sonrasında Çinli balıkçılar tarafından bulunur ve ailesinin yanına döner. Şehrin en çapkın adamı gitmiş yerine kötülüklerle mücadele etmeye adanmış bir savaş makinesi geri dönmüştür.

DC Comics uyarlaması dizi, 2012 yılında televizyonda yayınlanmaya başlamıştır.

4 Westworld

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Westworld, ilk olarak 1973 yılında film olarak karşımıza çıktı ve dizi versiyonu da aynı konu üzerine odaklı gizem türünde bir yapımdır.

Dizi aslında iki farklı evren üzerinden temasını işliyor. Eğlence arayan ve bedelini karşılayabilecek zengin kişiler için bir sanal gerçeklik parkı sunuluyor. Parkın kurucusu ise, Doktor Ford. Dizinin isminden de anlayabileceğiniz üzere bu sanal parkta, ortaçağ ve vahşi batı macerası temaları hakim. Eğlence parkını ziyaret etmek isteyen kullanıcılar; insan kılığında burada yer alan bu yapay zekalarla beraber istedikleri hikayeyi ve fanteziyi yaşayabiliyor. Fakat bir süre sonra, yapay zeka sistemi her zamankinden farklı bir hal alacak ve ziyaretçilerin yaşadıkları maceranın yönü onların aleyhine değişecektir.

2016 yılında amerikan HBO kanalında yayına başlamıştır.

5 Black Mirror

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Black Mirror, her bölümünde farklı bir konu işlenen, distopya türünde bir mini dizidir.

Dizinin özeti : Black Mirror, Bilim kurgu öğelerinin hakim olduğu dizinin ana teması, günümüz teknoloji şartlarının, popüler kültür öğelerini nasıl ve ne yönde oluşturduğuna değinirken, aynı zamanda tüketim kültürü ve toplumlarına da dikkat çekiyor. Dizideki çoğu sahne distopik olarak görülse de, günümüz şartlarına paralel olan birçok öğe barındırıyor içerisinde. Her bölümde farklı oyuncular ve ekiplerin yer aldığı dizide bölümler, sosyolojik ve psikolojik açıdan insanları rahatsız edebilecek düzeyde bir realistlikle çekilmektedir. Ahlaki ikilemler ve teknoloji ile beraber insanların duyarsız, sabırsız, yüzeysel, duygusuz, merhametten yoksun ve eğlence düşkünü hale geldikleri evreyi gösteren bir dizidir.

2011 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayınlanmaya başlamıştır.

6 Fringe

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında gösterilen Fringe, gizem ve dram türünde bir yapımdır.

2008 yılında FOX kanalında yayın hayatına başlayan Fringe, henüz ilk bölümüyle pek çok izleyici tarafından efsane olmaya aday gösterildi. FBI teşkilatlarından birisi olan Fringe, teşkilatın açıklamakta zorlandığı doğaüstü olayları inceliyor. Bir gün Almanya’dan kalkan 627 nolu uçağın Massachusetts’e iniş yapmasıyla olaylar gelişir. Uçak iniş yaptığında hiçbir yaşam belirtisi alınamaz. Olayı incelemeye başlayan görevliler, bir virüs yüzünden herkesin öldüğünü anlar. Fringe teşkilatından Olivia Dunham, olayları araştırmaya başladığında bu olayın eski bilim adamı Walter Bishop ile bağlantısı olduğunu anlar. Deliler hastanesinde olan Walter Bishop’ı oradan çıkarmak için ise Walter’ın oğlu Peter’ın onayı gerekmekte. Başka bir ülkede yaşayan Peter’ı ikna etmesinden sonra Walter hastaneden çıkar ve bu üçlü yeni olayları çözmeye başlar.

2008-2013 yılında amerikan FOX kanalında yayınlanan dizi, yayınlandığı zaman oldukça ses getirmiştir.

7 The 100

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The 100, uzay temalı gençlik dizileri arasında gösterilmektedir.

Dizinin özeti : Dizinin başlangıcından 97 yıl önce dünyada bir savaş meydana gelir. Savaş esnasında kullanılan nükleer bombalar dünyanın yaşanamaz bir yer olmasını sağlar. Bu büyük savaştan kaçmayı planlayan birkaç ülkenin başkanı, kendi milletlerinden bazı insanları alarak uzaya yol alır. Uzayda yaşam mücadelesi veren insanlar 100 yıl sonra dünyaya dönecektir. 100 yıl sonra nükleer silahların etkisi gideceği için insanlar beklemektedir. Uzayda yaşamını sürdüren insanlar kendilerince bir yasa çıkararak suç işleyen insanları hapishanelerinde tutmakta. Gemilerin yakıtı radyasyon etkisinin bitmesine 3 yıl kala tükenmeye başlamaktadır. Dünyanın yaşanabilirliğini görmek isteyen insanlar hapishane cezası alan 100 genci dünyaya gönderme kararı alır. Dünyaya gelen bu 100 genç karşılaşacakları şeylerden habersizdir.

Dizi, 2014 yılında The CW kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

8 Sense8

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Sense8, gizem ögeleri barındıran bir yapımdır.

Dizinin konusu : Sense8, daha önce birbirini hiç görmemiş sekiz farklı insanın bir araya gelmesiyle gelişecek olayları anlatıyor. Aynı anneden dünyaya gelen bu sekiz farklı insan bir gün birbirleriyle zihinsel yoldan iletişim kurar. Anne Angelica Turing, daha önce çocuklarını hiç görmemiş ama onlara varlığını sürekli hissettirmiştir. İletişim sonrasında hayatları değişecek ve meydana gelen olaylara tanık olacağız. Berlin, Mexico City, Mumbai, Seoul, Birleşik Krallık, Chicago ve San Francisco şehirlerinde yaşayan bu kişiler birbirlerinin kapıldığı duyguları aynı anda hissedebiliyor. Aynı anda tüm duyguları hissedebilmek ister istemez hayatlarında zorluk çıkarabiliyor. Bu kişiler birbirleriyle iletişime geçtiklerinde hem yeni değişimlerine ayak uyduracak hem de peşlerinde olan insanlardan kaçmaya çalışacak.

2015-2018 yılları arasında Netflix tarafından yayınlanmıştır.

9 Orphan Black

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Orphan Black, aksşyon ağırlıklı bir yapımdır.

Dizinin konusu : 6 yaşında bir kızı olan Sarah, karmakarışık bir hayata sahiptir. Uzun zamandır ortalarda görünmeyen Sarah, kızı Kira’yı görme isteği yüzünden şehre geri döner. Beş parasız bir şekilde tren istasyonunda vakit geçirdiği an bir kadının intihar ettiğini görür. İntihar olayından daha ilginç olan kısım ise intihar eden kişinin yüzünün birebir Sarah ile aynı olması. Bu durum karşısında şaşkına dönen Sarah, intihar eden kadının çantasını alarak oradan uzaklaşır. İntihar eden kişi Beth, Sarah’ın ikiz kardeşidir. Sarah bu durumla ilgilenmez, tek amacı elindeki uyuşturucuyu en yakın arkadaşı Felix üzerinden paraya çevirerek kızı Kira’yı alıp şehri terk etmektir. Fakat olaylar tam tersi istikamette ilerler ve Sarah tıpkı Beth gibi başka ikizlerinin olduğunu öğrenir ve aksiyonu bol bir yaşama ayak uydurmaya çalışır.

Dizi, 2013-2017 yılları arasında amerikan BBC kanalında yayınlanmıştır.

10 Altered Carbon

En yeni bilim kurgu dizisi olan Altered Carbon, yapay zeka temalı bir dizidir.

Dizinin konusu : Günümüzden 300 yıl sonra ki zamanda geçecek olan Altered Carbon; cinsellik, aşk, cinayet ve ihanetlerin üstüne kurulmuş olayların zincirlemesinde geçecektir. Teknoloji o kadar gelişmiştir ki toplumun yaşam tarzı tamamen değişmiştir. İnsanların bilinci farklı bedenlere yerleştirilebiliyor. Teknoloji artık beyin ölümünü ortadan kaldırmıştır. Bu yeni düzene karşı durmaya çalışan yıldızlararası elit savaşçılardan birisi olan Takechi Kovacs, yaşanan direniş sonrasında hayatta kalabilen tek asker. Bilinci yüzyıllardır hapis altında tutulur. Çok zengin olan ve zenginliği sayesinde uzun süredir hayatta kalan Laurens Bancroft, Kovacs’a yeniden yaşama şansı verir. Ondan bir cinayeti çözebilmesi için yardım ister. Hikayeyi ilginç kılan kısım ise çözmesi istenilen cinayet, Bancroft’un cinayetidir.

2018 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayınlanmaya başlamıştır.

11 The Handmaid’s Tale

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Handmaid’s Tale, distopik bir gelecek üzerine kurgulu bir yapımdır.

Konusu : Amerika Birleşik Devletleri’nin yakın gelecekte farklı bir rejimle yönetildiği ana gidiyoruz. Kökten dinci ve totatiler tarafından yönetilen ülkede kadınların mal varlıklarına ve çocuklarına el konuluyor. Tüm hakları elinden alınan kadınlar için çalışmakta yasaktır. Bu kurallara uymayan kadınlar yakalandıktan sonra rütbesi yüksek kumandanlara hizmetçi olarak verilir. Hizmetçi adı altında kumandanların iki sözü arasına bırakılan bu kadınlardan istenilen asıl şey ise kumandanlardan gebe kalmaları. Olabildiğince çok çocuk doğurmaları artık onlar için tek vazifedir. Son yıllarda doğum oranının düşmesiyle birlikte bazı korkunç olaylar meydana gelecektir. Offred, yasaklara karşı çıkmış ve bir kumandanın hizmetine sunulmuştur. Zor bir hayata göğüs geren Offred’in hayatına yakından tanık olacağız.

Dizi, 2017 yılında online video yayıncısı Hulu üzerinde gösterilmeye başlanmıştır.

12 Dark

En yeni bilim kurgu dizileri arasında yer alan Dark, Alman yapımı suç ve gizem türünden hoşlananları hemen kendine çekebilecek bir dizi.

Konusu : Almanya’nın Winden isimli kasabasında, küçük bir çocuğun kaybolduğu haberiyle dizi başlıyor. Kasabada en son 33 yıl önce kaybolan çocuk vakası yaşanmış. Ulrich karakterinin kardeşinden sonra, bu kez 2019 yılında oğlu Mikkel kayboluyor. Fakat dizinin ilerleyen bölümlerinde, meseleye çok daha geniş bir açıdan bakma fırsatı yakalıyorsunuz. Bilim kurgu, nükleer santral, zaman yolculuğu ve benzeri tüm unsurların dizide bir etkisi olduğunu görebiliyorsunuz. 2019 yılı içerisindeki sahneyle başlayan dizi, 33’ er yıllık ileri- geri sarmalarla beraber zaman dilimleri arasında bir gezintiye çıkarıyor. Dizinin başında kaybolan çocuk aslında kim, zaman dilimleri arasındaki geçiş nasıl oluyor ve daha birçok soru işareti dizinin sonunda yanıt buluyor.

2017 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayına başlamıştır.

13 Legion

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Legion, yayın hayatına yeni başlamasına rağmen oldukça ses getirmiş, çizgi film uyarlaması bir yapımdır.

Dizinin konusundan bahsetmek gerekirse; Legion, gerçek adıyla David Haller şizofreni hastası olan bir kişiliktir. Bununla birlikte; David Haller’in şizofreni hastası kişiliğinin altında bambaşka özellikleri bulunmaktadır. David; aynı zamanda X-Men evreninin en güçlü mutantlarından birisidir. Bu yüzden, David sahip olduğu özel güçlerin ağırlığını taşımakta sıkıntı yaşamaktadır. Dizide, David’in kendisi gibi mutantlarla tanışması ve onlarla birlikte hayatta kalma çabası anlatılmaktadır. Şizofreni teşhisiyle akıl hastanesine yatırılan David burada Syd isimli bir kızla tanışmaktadır. Bu kızla tanışmasından sonra özel güçlerinin farkına varan David, hükümet yetkilileri tarafından kaçırılsa da kendisi gibi olan bir mutant topluluğu tarafından kurtarılıp güçlerini tanımaya başlayacaktır.

Dizi, 2017 yılında FX kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

14 The Expanse

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Expanse, uzay temalı dizilerden hoşlananların takip etmesi tavsiye edilen yeni dizilerden biridir.

Dizide 200 yıl sonrasından bahsedilmektedir. Gelecekte dünya nüfusu yaklaşık otuz milyara ulaşmıştır. Bununla birlikte, güneş sisteminde yüzlerce koloniler kurulmuştur. Başta Mars olmak üzere gezegenlere insanlar yerleşmiştir. Dizi; Canterbury isimli bir uzay gemisinde yaşananları konu edinmektedir. Canterbury; geçmişte Asteroid Kuşağında taşıma gemisiyken dizinin geçtiği zamanda su nakliyesi yapmaktadır. Satürn halkalarında var olan buzu kolonilere paylaştırmaktadır. Canterbury; fazla niteliği olmayan veya geçmişlerinden dolayı başka iş yapamayanların çalışma fırsatı olarak gördüğü bir yerdir. Dizide Canterbury gemisinin, ekibinin ve bir dedektifin yaşadıkları olaylar, karşılaştıkları sırlar ve bu sırları çözerek güneş sistemini tehlikelerden nasıl korudukları anlatılmaktadır.

Dizi, 2015 yılında Syfy kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

15 Wayward Pines

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Wayward Pines, gizem ve gerilim türündeki dizilerden hoşlananların kaçırmaması gereken bir dizidir.

Dizi konusu : Wayward Pines kitap serisinden uyarlanmıştır. Bu kitap serisi Pines, Wayward ve The Last Town adlı üç kitaptan oluşmaktadır. Wayward Pines; Amerika’nın Idaho eyaletindeki küçük bir kasabaya verilen isimdir. Bu kasabanın özelliği girişin olması fakat çıkışın bulunmamasıdır. Kasaba, dış dünyadan kopuk, soyutlanmış ve dış dünyayla hiçbir iletişimi olmayan bir yerdir. Ethan Burke isimli gizli servis ajanı iki kayıp ajanı aramak için son görüldükleri yere giderken trafik kazası geçirir. Uyandığında kendisini Wayward Pines kasabasında bulur. Dizide, bundan sonrasında Ethan’ın kasabadan kaçmaya çalışırken yaşadığı olaylar ve Ethan’ın ailesinin onu bulmaya çalışması anlatılmaktadır.

Dizi, 2015-2016 yılları arasında FOX kanalında bir sezon ayınlanmıştır.

16 Lost in Space

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Lost in Space, 1965 yılında yayınlanan aynı isimdeki bilim kurgu dizisinden esinlenmiş, uzay temalı diziler arasında yeri alıyor.

Lost in Space; insanlığın yok olmasıyla ilgili bir komplo teorisinin anlatıldığı bir dizidir. Dizide; sebebi bilinmeyen bir şekilde dünyaya çarpan bir nesne insanların hayatını tehdit etmektedir. Bu sebepten dolayı, insanlar yaşamlarını devam ettirmek için farklı yerler keşfetmek zorunda kalmışlardır. Dizi, 2046 yılında bir grup seçilmiş ailenin Jupiter adındaki uzay gemisi grubuna yerleştirilmesini anlatmaktadır. Bu seçilmiş aileler koloniler kurmaları amacıyla Jupiter’e yerleştirilmişlerdir. Fakat bu uzay gemisi ileride bir kaza geçirecektir. Kaza sonrası her biri farklı yere dağılacaktır. Robinson ailesi ise yaşamın çok zor olduğu bir gezegene düşecektir.
Dizi, 2018 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayınlanmaya başlamıştır.

17 The Gifted

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Gifted, Marvel’in X-Men evreninde geçmekte olan bir dizidir.

Dizide, X-Men dağılmıştır ve nerede olduğu bilinmemektedir. Hükümet, doğaüstü güçlere sahip olan mutantları yakalamaya çalışmakta ve yakaladıklarını tesislere kapatmaktadır. Hükümet, yoğun bir baskıyla mutantların gözünü korkutmayı başarmış ve onları insanlardan uzak bir yaşam sürmeye mahkum etmiştir. Hükümetin mutantlara yaptığı baskı insanların da gözünü korkutmuştur. Strucker ailesi ise, tam bu zamanda çocuklarının mutant olduğunu öğrenmiştir. Çocuklarını korumak isteyen Strucker ailesi, bir yandan da hükümetten kaçmaya çalışmaktadır. Çocuklarının hükümet tarafından yakalanmaması için amansız bir kaçışla başlayan Strucker ailesi, bu sırada gizli bir mutant direniş örgütüne katılacaktır. Dizide, Strucker ailesinin bu örgütle beraber verdiği mücadele anlatılmaktadır.

2017 yılında Fox kanalında yayına başlamıştır.

18 The Man in High Castle

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Man in The High Castle, 1961 yılında yazılmış bir romandan uyarlanma, gerilim odaklı bir yapımdır.

Özeti: 2. Dünya Savaşı’nın tam tersi şekilde sonuçlanmasının nelere yol açacağı anlatılmaktadır. 2.Dünya Savaşı’nı Mihver Devletler kazanmıştır. Amerika 2.Dünya Savaşı’nda teslim olmuş ve bu olayın üzerinden 15 yıl geçmiştir. Amerika; Japonlar ve Almanlar arasında paylaşılmıştır. SSCB yıkılmıştır. Bu sırada, Almanlar ve Japonların kendi ırkından olmayanlara işkence etmesi devam etmektedir. Almanya ve Japonya, o tarihte dünyanın en güçlü iki ülkesi olarak kalmışlardır. Fakat, her iki devlette de bazı kesimler tek hakimiyetin kendilerinde olmasını istemektedirler. Bu yüzden, Amerika ve Japonya arasında soğuk savaş dönemi başlamıştır.

Dizi, 2015 yılında yayın hayatına Amazon orijinal serisi olarak başlamıştır.

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri listemiz burada son buluyor. En iyi diziler ve filmler için site içerisindeki diğer listelere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir