Sık Yapılan Makyaj Hataları

Göz altı morlukları

Göz altı morlukları için çok açık renkli kapatıcı kullanmak morlukları olduğundan daha da belirgin hale getirir. Eğer yoğun morluğunuz varsa önce somon renkli bir kapatıcı ile rengi nötr hale getirip, ihtiyaç duyarsanız üstüne aydınlık verecek ince yapılı başka bir aydınlatıcıyı bir kat daha sürebilirsiniz.

Ayrıca kapatıcıyı sabitlemek için üstüne yoğun örtücü ve kalın yapılı bir pudra uygulamanız çok daha yaşlı görünmenize neden olur.

Kalın yapılı ve mat fondöten sürmek

Bu tip fondötenler cildinizde maske gibi durur ve tüm kusurlarınızın daha çok belli olmasına yol açar. Bu nedenle eğer sahneye çıkmıyorsanız veya yoğun ışık altında oyun sergileyen tiyatroculardan değilseniz günlük hayatınız için ince yapılı bir fondöten ve cildinizin ihtiyacına göre üstüne geçilmiş tek kat pudra yeterli olacaktır. Önemli olan kusurları tamamen silmeye çalışmak yerine, beğendiğiniz yerlerinizi vurgulamaktır.

Cildin tamamına pudra uygulamak

Cilt tipinizi tanımak çok önemlidir. Örneğin karma cilt tipine sahipseniz tüm yüze pudra sürmek; T bölgenizdeki yağlı görüntüyü alıp iyi görüneceği gibi, kuru yanak bölgenizde pul pul bir görüntüye neden olacaktır. Bu nedenle sadece sabitleme ihtiyacınız olan noktalara pudra uygulaması yapmalısınız

Alt Kirpik Diplerine Maskara Uygulamak

Eğer sürdüğünüz rimel suya dayanıklı değilse genel olarak birkaç saat sonra dağılıp gözaltlarınıza bulaşacak ve panda gibi görünmenize neden olacaktır. Bu nedenle alt kirpik dibine fazla maskara uygulamamak önemlidir.

Düzenli Makyaj Temizliği

Bir gün önce yaptığınız makyajı eğer gece yatmadan önce iyi temizleyip cilt bakımınızı ihmal ettiyseniz, ertesi sabah düzgün temizlenmemiş cildin üstüne yapacağınız makyaj kesinlikle kötü görünecektir. Unutmayın iyi makyajın ilk sırrı tertemiz ve nemlendirilmiş bir cilttir.

Koyu renkli kaş kalemi sürmek

Çok kalın ve saçınızdan daha koyu renk kaş kalemi sürmek sizi daha sert ve yaşlı gösterecektir. Bu nedenle kaşlarınızı saç renginize yakın (hatta bir ton açık) bir kalemle ve çok hafif, kıl yönünde ufak dokunuşlarla doldurmalısınız.Net, düz ve keskin çizgilerden kaçınmalısınız.

Gözün içine siyah kalem çekmek

Eğer gözleriniz küçükse gözün altına siyah kalem sürmek gözlerinizi daha küçük gösterip, ifadenizi değiştirecektir. Bu nedenle alt kirpik diplerine ve göz içine siyah kalem sürmek yerine açık kahve bir kalem sürüp dağıtmak, daha yumuşak ve anlamlı bakışlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir