Samsung Telefonların Sektördeki Gerilemesi

Samsung Telefonların Sektördeki Gerilemesi

Corona virüs salgını, tüm sektörleri etkisi altına aldı, Huawei telefon satışlarında yüzde 5’lik düşüşe rağmen yeni zirvenin sahibi olmayı başardı.

Tarihte ilk kez Huawei Samsung’u geride bırakmayı başardı. Son çeyrek akıllı telefon satış raporlarına göre yeni lider Huawei oldu. Yakın zamanda ABD ile yaşadığı problemler nedeniyle Huawei’nin yıllık telefon satışlarında gerileme yaşanmasına rağmen satış rakamları Samsung markasında daha kötü durumda oldu. Güney Koreli firma yaklaşık yüzde 30’a kadar düşüş yaşadı.

COVID-19 yüzünden küresel çapta düşük sevkiyatlar yapıldı. Gelir az olsa bile şirket ürün çeşitliliğini geliştirerek 5G modellerinin satış bölümünü arttırdı ve sağlam kârlılık sağladı.

Yıllık Baz Oranı

Samsung’un faaliyet karı yüzde 9,9 düşüş yaşadı. Bellek satışlarından elde edilen karın daha yüksek olmasına rağmen, telefon satışlarında aynı etki ortaya çıkmadı. Mobil tarafta iyileştirilmiş ürün çeşitliliği ise markanın yüzde 3,5 artış yaşamasını sağladı.

Samsung markası COVID-19‘un neden olduğu etkiler nedeniyle ekonomik gerileme yaşadı. Özellikle telefon talebinin düşmesi ciddi etkilere neden oldu Şirket, pazar daralması nedeniyle bazı mağazalarını kapattı. Bu durum ürün satışlarında düşüş yaşanmasına neden oldu. Piyasadaki belirsizliğin ortasında, şirket maliyet verimliliğini yükseltmeye çevrimiçi ve B2B kanallarını güçlendirmeye odaklandı. Üretim tesisleri içerisinde herhangi bir ek aksaklık olması durumunda, Samsung yeni planlar oluşturmaya başladı.

2020’nin ikinci yarısında da COVID-19 salgınının etkilerinin devam edileceği düşünülüyor. Bu nedenle Samsung da diğer firmalar gibi önlemlerini aldı. Samsung, yeni modeli Galaxy Fold 2 ve Note 20 ailesini ise ikinci yarıda tanıttı. Bu modellerle marka satış grafiklerinde toparlanma yaşamayı düşünüyor. Şirket bununla beraber kitle pazarındaki akıllı telefon modellerinde 5G kapsamını daha geniş hale getirerek Ar-Ge, üretim ve pazarlama alanında operasyonel verimliliği artırarak ürün rekabetçiliğini arttırmayı düşünüyor. Sizler de yüzlerce çeşit telefon aksesuar ürününe özellikle şarj aletleri ve powerbank başta olmak üzere hızlıca ulaşabilirsiniz. Samsung toptan şarj aleti denildiği zaman ilk numara olan 01GSM için güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Çin Pazarı Etkisi

Huawei’nin son çeyrekte liderliği ele geçirmesinin en büyük nedeni yüzde 70 Pazar payına sahip olduğu Çin’den geldi. Samsung markasının Çin’de çok daha ufak satış rakamlarının yer alması grafiklerin en büyü nedenlerinden biri oldu. Yakın zamanda Samsung markasının satış grafiklerinin ne olacağı merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir