Sağlıklı Yaşam için Öneriler

EGZERSİZ NEDEN ÖNEMLİ?

Yapılan çalışmalar fiziksel olarak aktif olan kişilerin sağlıklı kiloya kavuşma ve bunu korumada daha başarılı olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bir vücut yapısını amaçlarken yapılan egzersiz aslında bize ne sağlar.

Egzersiz enerji yakar. Yakılan enerji yapılan egzersizin sıklığına, süresine ve sürekliliğine bağlıdır. Evet! Sürekli olması ayrı bir önem taşır. Uzun aralıklarla yapılan ağır egzersiz yerine, daha sık aralıklarla yapılan orta şiddette egzersiz tercih edilmelidir. Aldığınız enerjiden daha fazlasını harcarsanız, vücudunuzdaki enerji depoları kullanılmaya başlar ve kilo verirsiniz. Günlük hayatınıza ekleyeceğiniz 30 dakikalık yürüyüş. 60-85 kilogram arası bir kişiyseniz yaklaşık 110-155 kalori harcanması demektir.

Egzersiz kas yoğunluğunuzun artmasına ve vücut yağınızdan kaybetmenize yardımcı olur. Kilo vermek amacıyla uyguladığınız diyet programınıza egzersiz eklemezseniz, vücut yağıyla beraber yağsız vücut dokunuzdan da kaybedersiniz.

Düzenli egzersiz yapan kişilerde  vücut kas dokusu daha fazladır. bu durumda vücut yağ dokusu fazla olan birine göre daha fazla kalori harcar.

Egzersiz bazal metabolizma hızını yükseltir. Dinlenme sırasında bile vücut daha fazla enerji harcar.

Egzersiz stresinizi azaltmanın da bir yoludur. Stresten kaynaklanan gereksiz atıştırmaları ve bunlardan kaynaklanan kalori alımını da engeller.

Egzersizle vücudu aktif hale getirmek zihin açıklığı sağlar. Kendinizi iyi hissetmeniz daha yoğun “fazla şekerli ve yağlı” yiyecekler yerine daha hafif yiyeceklerle mutlu olmanızı sağlar.

NE KADAR KALORİ  NE KADAR YAĞ?

Vücut yağının her yarım kilogramı enerji deposunda 3500 kaloriye denk gelir.

Kilo vermek söz konusu ise vermek istediğiniz her yarım kilogram için 3500 kalorilik bir enerji harcaması söz konusudur. Bu da günlük 500 kalori azaltılmasıyla haftada yaklaşık yarım kilogram  kilo vermek demektir.

Kilo vermek amacıyla yola çıkıldığında en gerçekçi yaklaşım planlanan günlük 500 kalori kaybının bir miktar alınan enerjinin kısılması, bir miktarda harcanan enerjinin  artırılması şeklinde olmalıdır.

Kısaca; diyet ve egzersiz şeklinde uygulanan yöntem en etkili ve kalıcı kilo kontrol yöntemidir.

YEME ALIŞKANLIKLARINIZIN FARKINDA OLUN!

Sağlıklı kilonuzun korunması sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenizle mümkündür. NEYİ, NE ZAMAN, NEREDE, NASIL yediğinizi kontrol edin.

Günlük hayatınızda yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı planlayın. Plansız gelişigüzel atıştırmalıklar farkında olmadan fazla kalori almanızı sağlar.

Alışverişe tok karnına çıkın. Bu şekilde yemek ve atıştırmalıklarda daha bilinçli seçimler yapabilirsiniz.

Elinizde veya aklınızda bir beslenme planınız olsun. Üç öğün şeklinde ana öğünlerinizi planlamak sizi sürekli atıştırmaktan ve fazla kalori almaktan alıkoyar. Öğün atlamak sürekli atıştırmanızdan kaynaklanan fazla kalori alımına ve bazal metabolizma hızınızda yavaşlamaya neden olur.

Paketten değil, tabaktan yemeye çalışın. Masum bir atıştırmalık olan krakeri paketten yemeye çalışırsanız Ya da dondurma kutusunu elinize alıp kutudan yerseniz ne kadar yediğinizi anlamazsınız. Yediğiniz miktar yemek istediğiniz miktardan her zaman daha fazla olacaktır.

Daha yavaş yemeye çalışın. Tokluk uyarıları midemizden beynimize yaklaşık 20 dakikada ulaşır. Yemek yerken yeme süresini uzatmaya çalışın. Örneğin; her lokmadan sonra çatal bıçağı bırakmak, içeceklerinizi bir dikişte yutmak yerine yudumlamak size bu konuda yardımcı olacaktır.

Amacınız tabağınızı silip süpürmek olmasın. Tokluk hissi duyduğunuz anda yemeyi bırakın.

Başka işlerle meşgul olurken yemek yemeyin. Televizyon seyrederken, araba kullanırken, kitap okurken farkında olmadan çok fazla yemiş olursunuz.

Masa toplarken, tabaklarda veya masada kalan yemekleri atıştırmaktan sakının.

Acıktığınız için mi, bir şeyler atıştırmak istediğiniz için mi yediğinizi fark edin. Amaç atıştırmaksa meyve sebze gibi seçimler yapmaya çalışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir