Evinize Uygun Dekorasyon Seçin

Mekana uygun perde seçmenin püf noktaları nelerdir?

Bilinmesi gereken en önemli nokta her perdenin her pencereye uygun olmayacağıdır. İstediğiniz görüntünün yanı sıra pencerenin ebatları, doğramanın açılış şekli ve açılış yönü göz önünde bulundurulmalıdır.

Perdeleriniz hiçbir zaman genel dekorasyondan daha baskın gözükmemelidir. Perde dekorasyonun destekçisi olmalıdır.

Beğendiğiniz perde kumaşları modeli itibariyle dikiş biçimi, korniş, rustik vb. detaylara uygun olarak tasarlanmalıdır.Eğer mekanın yüksek tavanlı ve yüksek camlı olan kısımlarında stor, jaluzu gibi detaylar size kolaylık sağlayabilir.

Çok güneş ışığı alan yatak odalarında, ışığa olan hassasiyetiniz fazla ise ‘black out’ olarak adlandırılan kumaşlar kullanarak yaptıracağınız güneşlikler sizin için ideal bir seçim olabilir.

Temizlik ve bakımına gelince; perde kumaşlarınızı ve tül perdelerinizi nasıl yıkamanız gerektiği ve ütüleme zorluğu konularında perdecinizden bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Evinizin duvar renklerini  seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Renk seçimi yaparken odanın aydınlık olup olmadığı ve odanın ebatı göz önünde bulundurulmalıdır. Oda küçükse ve ışık almayan bir konumda ise mutlaka odayı ferahlatacak açık tonlar seçilmelidir. Koyu renkler çok ışık alan büyük mekanlarda tercih edilebilir. Eğer duvarların tamamını aynı renk boyatmak istemiyorsanız duvarların genelini boyayacağınız renk tonunun 4-5 ton koyusunu seçerek oturma odanızda ya da yatak odalarınızda sıcaklık katabilirsiniz. Ayrıca renk seçiminizi yaparken mekanınızın zemin rengini ve mobilyalarınızın rengini de göz önünde bulundurmalısınız.

Renk kartelasından renk seçimi yapılacaksa boyanacak mekanda karar verilmesi sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir