En iyi Bilim Kurgu Filmleri: IMDB Puanı Yüksek Bilim Kurgu Film Önerileri

En iyi bilim kurgu filmleri hangileridir? Son yıllarda vizyona girmiş uzay temalı, yapay zekâ ve hayalî bilim kurgu filmlerini sizler için derledim.

Bilim kurgudan bahsedince akla ilk olarak uzay gelse de listede yer alan bilim kurgu filmleri, birbirinden farklı türleri içeriyor. Bilim kurguda en fazla uzay filmleri yer alsa da, kıyamet temalı filmler, hayalî ve distopik dünya ve özellikle son yıllarda aklı zorlayan yapay zekâ konuları da bilim kurgu içerisinde kendine iyi bir yer ayırıyor.

Son yılların en iyi bilim kurgu filmlerini listelediğim bu yazıda, sıralama imdb üzerinde kullanılan oy sayısına göre şekillenmiştir. Bu sebeple imdb puanı daha yüksek olan bir film, düşük olana göre aşağıda listelenmiş olabilir. Ayrıca bilim kurgu dizilerine göz atabilirsiniz.

Inception

Fragman

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında farklı konusuyla dikkat çeken Başlangıç filmi, Christopher Nolan’ın senaryo ve yönetmenliğinde ortaya çıkan bir başyapıt.

Usta oyuncu Leonardo DiCaprio başrolde Dom Cobb adında yetenekli bir hırsız olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu hırsızlık bildiğimiz türden biraz farklı işliyor. Cobb’un uzmanlık alanı, insan zihninin savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliğinde yer alan sırları çalmak.

Cobb’un nadir kişilerde görülen bu yeteneği, onu kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasına sokacak. Bununla birlikte bu özelliği onu uluslararası bir kaçak olmasına neden olmuş ve sevdiği her şeyin mahvolmasına sebebiyet vermiştir. Cobb’un eline içinde bulunduğu bu durumdan kurtulmasını sağlayacak son fırsat geçer. Bu defa Cobb ve ekibi bir fikri çalmak yerine onu zihne yerleştirmeleri gerekecek.

Alışagelmiş uzay temalı bilim kurgu filmlerinden oldukça farklı bir senaryoya sahip olan Inception, bilim kurgu sevenlerden tam not alarak, güzel bir gişe sağlamıştır.

Interstellar

Imdb

Son yılların yüksek bütçeli bilim kurgu filmlerinin aranan ismi Christopher Nolan’dan yine başyapıt olacak bir eser. Nolan bu sefer bilim kurgu temasını uzaya dayandırıyor.

Matthew McConaughey’ın hayat verdiği Cooper karakteri, ailesinin geçimini mısır tarlasında sağlayan yetenekli eski bir bilim insanıdır. Eski günlerini özlese de şuan önceliği çocuklarının güvenliğidir. Fakat dünya artık yaşanmaz olmaya başlamıştır. Dünya da meydana gelen kıtlıklar, afetler, kuraklıklar bilim insanlarını yeni bir dünya arayışına itmektedir. Ancak bu defa bilim insanlarının ulaşmak istedikleri gezegenler değil güneş sisteminin ötesine yıldızlararasınadır. Yeni keşfedilen bir solucan deliği, insanların yaşayabileceği bu çok uzak gezegene gitme imkânı verir. Cooper’a da bu yeni keşif ekibinde ihtiyaç vardır.

Interstellar filmi Matthew McConaughey ve Anne Hathaway gibi popüler oyuncuların yer aldığı en çok izlenen bilim kurgu filmlerinden biridir. Bilim kurgu yanında dramda içeren filmin senaryosu Solucan Delikleri teorisinden ilham alınarak yapılmıştır.

Avatar

Sinemalar Puanı

Tüm zamanların hasılat rekortmeni Titanik filminin yönetmeni James Cameron’dan kendi rekorunu kıran yeni bir film. Cameron bu defa gişeyi bilim kurgu filmi ile salladı.

Hikâye, Pandora adından uzak bir dünyada geçiyor. Na’vi adında farklı bir formda bulunan halkın yaşadığı bu gezegen, dünyada değerli olan bir madenin oldukça bol bulunduğu bir yer. Madeni araştırmak için askeri kaynaklı bir şirket bu gezegene keşif amacı ile gidiyor. Şirketin ilk amacı Avatar adı verilen yarı Na’vi yarı insan karışımı bir form ile yerli halkın arasına girerek araştırma yapmak. Bu iş için felçli olan eski asker Jake Sully gönüllü olur. Avatar formuna geçiş yapınca felçli vücudu düzelir. Sully, Na’vi halkına özellikle Prenses Neytiri ilgi duymaya başlayınca, görev farklı bir şekle bürünüyor. Şirket, ağır savaş makinaları ile bu işi çözmeye çalışacak, Sully ise kendi halkına karşı Na’vileri tutacaktır.

James Cameron‘un uzun soluklu hikâyesini yazıp yönettiği filmin başrollerinde Sam Worthington ve Zoe Saldana yer alıyor.

The Hunger Games

Distopik filmler arasında ön plana çıkan Açlık Oyunları, kitap uyarlaması bir bilim kurgu filmidir.

Düşsel bir gelecekte geçen hikâyede, yeni dünya otoriter Panem ulusunun Capitol adındaki başkenti ve 12 bölgesinden oluşmaktadır. Ulus, bölgeleri baskı altında tutmak için her sene Açlık Oyunları adı verilen bir organizasyon düzenler. Buna göre her bölgeden yaşları 12 ile 18 arasında değişen bir erkek bir kız olmak üzere zorunlu 2 yarışmacı seçer. Bölgelerden seçilen 24 kişi, oyunlar için özel tasarlanmış bir bölgeye bırakılarak, hem diğer yarışmacılara karşı hem de ortamın şartlarına karşı hayatta kalmaya çalışırlar. Bütün oyunlar tüm Panem ülkesinde televizyonlardan canlı şekilde yayınlanmaktadır.

Hikâyenin baş karakteri olan Katniss, kendi bölgesinde çekilen kurada kız kardeşi çıkmasına rağmen onun yerine oyunlara katılmaya gönüllü olmuştur. Şimdi partneri Peeta ile kendilerinden kuvvetli olan rakiplerine karşı ayakta durmaya çalışacaktır.

The Hunger Games en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Filmin başrolünde Jennifer Lawrence yer alıyor.

Mad Max: Fury Road

Mad Max Azap Yolu, kıyamet temalı en iyi bilim kurgu filmleri arasında öne çıkan yapımların başında geliyor.

Aksiyon adamı Çılgın Max, karısını ve çocuğunu kaybettikten sonra artık daha sessiz ve daha yalnızdır. Kaosun hüküm sürdüğü çölde herkes gibi hayatta kalmaya çalışır. Çocukluğunun geçtiği tek yeşil bölge olan topraklara dönme hayali ile yaşayan Furiosa ise, psikopat Immortan’ın zalim ordusunda hayalini gerçekleştirmek için fırsat aramaktadır. İkilinin yolları, Immortan’ın için değerli olan bir şeyin çalışmasıyla kesişir.

Kıyamet temalı bilim kurgu serisi Mad Max’in yeni serüveni, ilk filmlerin yönetmeni George Miller’ın elinden çıkıyor. Aşırıya kaçmayan görsel efektleri ve dozunda aksiyon sahneleri ile Mad Max, izlenmesi şiddetle tavsiye edilen filmler arasındadır. Filmin başrollerinde Tom Hardy ve Charlize Theron yer alıyor.

Gravity

Uzay temalı bilim kurgu gerilim filmi Gravity – Yerçekimi, uzayda hayatta kalma üzerine yapılmış türünün en iyi filmlerinden biridir.

Zeki tıp mühendisi Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) ilk uzay yolculuğuna, emeklilik öncesi son görevi olan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetiminde çıkmıştır. Her şey normal seyrinde devam ederken, bir keşif yürüyüşü esnasında felaket yaşanır ve ikili uzayın karanlığına doğru savrulur. Ses adına hiç bir şeyin olmadığı, olabildiğince karanlık, oksijensiz uzayda iki bilim insanı uzay boşluğu üzerinde yapayalnız kalacaktır. Nasa ile iletişimleri tamamen kapanması ve azalan oksijenlerinin etkisiyle artık korkuları yerini paniğe bırakacaktır. İkilinin eve dönüş yolunu bulmak için yardımcı olacak kendilerinden başka kimse yoktur.

Alfonso Cuarón’ın yönetmenliğini üstlenmiş olduğu bilim kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney üstleniyor.

The Martian

Uzay filmleri arasında kendine üst sıralarda yer açan Marslı, Ridley Scott imzalı son yılların en iddialı bilim kurgu filmlerinden biridir.

Filmin konusu, Mars gezegenini araştırma görevinde bulunan bir grup NASA çalışanı, şiddetli bir fırtına nedeniyle acil olarak Mars’ı terk etmek zorunda kalır. Bu sırada ekip arkadaşları Mark Watney, gemiye yetişememiştir ve öldüğü düşünülerek arkadaşları tarafından arkada bırakılmıştır. Fırtınalı geceden yaralı olarak kurtulan Mark, kendini bu bilinmeyen gezegende tek başına bulacaktır. Şimdi yapması gereken elinde bulunan sınırlı olanaklarla, zekâsını kullanarak dünyaya yaşadığına dair sinyal göndermeye çalışmaktır. Milyonlarca km uzakta NASA ve Dünya, Marslı’nın eve dönmesi konusunda uğraş verirken, ekip arkadaşları da bu zorlu planın bir parçası olacaktır.

Marslı, son yıllarda uzay denince akla ilk gelen Mars ile ilgili çekilmiş ilk film olma özelliğini gösteriyor. Filmin başrolünde Matt Damon yer alıyor.

District 9

Listedeki diğer filmlerin aksine 30 milyon dolarlık oldukça küçük sayılacak bir bütçe ile çekilen bilim kurgu filmi District 9, uzaylı filmleri arasında ilk akla gelenlerden.

Filmin konusu, 1982 yılında Güney Afrika’nın en büyük şehirlerinden birinde bir uzaylı gemisi arızalanır ve zorunlu iniş yapar.18 yıl boyunca bu süreç bir çok defa tekrarlanır. Artık Güney Afrika’da adına District 9 dedikleri uzaylı sığınma kampı oluşturulmuştur. Bölgedeki halk uzaylılarla çeşitli ticaretler yapmaktadır. Bölgeyi kontrol altında tutan MNU adındaki askeri birimin ise uzaylılar konusunda daha iyi planları vardır. Uzaylıların beraberinde getirdiği silahların teknolojisini öğrenmek. Bunun için bir yol bulunmuştur.

Yapımcıları arasında ünlü yönetmen Peter Jackson‘un da yer aldığı filmi Neil Blomkamp yazıp yönetiyor. Uzaylı filmlerini seviyorsanız, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Star Trek

Uzay temalı bilim kurgu filmlerinin Star Wars ile birlikte temel taşı sayılan Star Trek serisi bu defa bizi, kahramanların ilk tanışma zamanlarına götürüyor.

Güç ve cesaret, bir arada yer aldığı filmde Atılgan ve ekibi yeni görevler bekliyor. Evren tehdit altında bulunmakta ve geleceği parlak görünmemektedir. Bu sorun ile mücadele verecek kişiler ise elbette Atılgan ve ekibidir. Farklı tehlikelere karşı göğüs germeleri gereken Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele de kendisinden söz ettirecektir. Dünyadan intikamın izini süren kötü ruhlu güçlere karşı Atılgan ve ekibinin başarısı merak edilmektedir?

Bilim kurgu filmlerinin aranan yapımcısı J.J. Abrams filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. Filmin başrollerinde ise Chris Pane ve Zachary Quinto yer alıyor.

Edge of Tomorrow

Aksiyon filmine uzay teması ve doğaüstü bir yetenek ekleyerek bilim kurgu filmine geçiş yapan Edge of Tomorrow, seyir zevki yüksek, bol aksiyon ve savaş sahneleri ile bezeli bir yapım.

Dünya, acımasız uzaylıların saldırısına uğramıştır. Ve dünya genelinde hiç bir ordu, uzaylılarla baş edecek, onlara karşı koyacak, zekâ ve yeteneğe sahip değildir. Subay William Cage (Tom Cruise), böylesine hiç bir savaş deneyimi olmadan kendini savaş alanında bulur ve anında ölür. Fakat Cage’in ölümü, bir son değil her defasında bir başlangıç olacaktır. Cage kendini çıkamayacağı bir döngünün içerisinde bulur. Savaş alanında ölüp, tekrar dirilip, aynı savaşı tekrar tekrar yapmaktadır. Fakat Cage her dirilmesinde, biraz daha tecrübeli, biraz daha yetenekli olmaya başlıyor. Her yeniden doğuşta acımasız uzaylıları yenmeye biraz daha yaklaşıyorlar.

Türkçeye Yarının Sınırında olarak çevrilen, aksiyon ağırlıklı bilim kurgu filmi Edge of Tomorrow’un başrolünde Tom Cruise ve Emily Blunt yer alıyor.

Limitless

Limitless’deki hap, Matrix’in kırmızı hapı kadar popüler olmasa da en az onun kadar talep edilebilecek bir icat olurdu. Bilim kurgu filmleri arasında hatırı sayılır bir izleyiciye ulaşan film, konu olarak o kadar beğenildi ki dizisi bile çıktı.

Hayatı boyunca başarısız olmuş bir yazar, bir hap sayesinde beynini yüzde 100 kullanmaya başlarsa ne olur? Eddie Morra, 35 yaşlarında, geleceği olmadığı düşünülerek kız arkadaşı tarafından terk edilen işsiz bir yazardır. Bir gün yolda uyuşturucu satıcısı eski kayınbiraderi ile karşılaşır ve ondan bir ilaç alır. Hapı kullandığında her şeyin berraklaştığını fark eder. İlk şoku atlattıktan sonra artık daha fazla hapa ihtiyacı vardır. Morra, ilaç sayesinde hayal edemeyeceği, bir dünyaya sahip olur. Fakat kısa bir süre içerisinde böyle görkemli bir başarı öyküsü, herkesin dikkatini çekecektir. Kötü adamların bile.

Limitless, Bradley Cooper ve Robert De Niro’nun birlikte rol aldığı 2011 yapımı gerilim ağırlıklı bilim kurgu filmidir.

Arrival

Uzaylı temalı en iyi bilim kurgu filmleri arasında olan Arrival, 2016 yılının ses getiren filmlerinden biri oldu. Gizem, dram ve bilim kurgu üçlemesi seyir zevki yüksek bir film.

Dünya, bir sabah 12 farklı bölgeye inmiş devasa uzay gemileri ile uyanır. Uluslar, bunun bir savaş olabileceği ile ilgili şaşkın ve bocalamışlardır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla hemen temas kurulmalı ve niyetlerinin ne olduğu öğrenilmelidir. Dilbilimci doktor Louise Banks, bu iş için aranan kandır. Banks, ekibi ile birlikte hayatlarını tehlikeye atarak, uzaylıların iyi niyetli mi yoksa kötü niyetli mi geldiklerini çözmeye çalışacak. Diğer taraftan dünya, olası bir savaş için hazırlıklar yapmaya başlar.

Başrollerini Amy Adams ve Jeremy Renner paylaştığı gizem ağırlıklı bilim kurgu filmi Arrival – Geliş, son yıllarda başarılı işlere imza atan Denis Villeneuve tarafından yönetildi.

Source Code

Zihin kontrol olgusu, bilim kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız bir konudur. Source Code filmi de bu konu üzerine odaklanmış, sonuna kadar gizem odaklı en iyi bilim kurgu filmlerinden.

Filmin konusu, yüzbaşı Colter Stevens, bir gün kendisini başka insanların zihnine girebileceği özel bir programın içerisinde bulur. Programın tek kötü yanı zihinde kalma süresinin sadece 8 dakika olmasıdır. O sabah Şikago banliyö trenin de bomba patlamıştır. Stevens kendini, trendeki bir öğretmenin zihninde bularak uyanır. Buraya niçin geldiğini hatırlamaya çalışırken program, ona bomba olayını açıklar ve ondan bombanın yerleştirildiği yeri ve en önemlisi ileride olacak patlamaları önlemek için bombacının kim olduğunu bulması istenir.

Türkçe Yaşam Şifresi olarak çevrilen filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones, filmin başrollerinde ise Jake Gyllenhaal ve Vera Farmiga yer alıyor. Konuya ilgi duyan bilim kurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

Her

Yapay zekânın odak noktası olduğu bilim kurgu filmi Her, farklı türden romantik – dram odaklı en iyi bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin konusu, Theodore mektup yazarlığı yapan, eşinden ayrıldıktan sonra apartman dairesinde zamanının çoğunu evde tek başına bilgisayar oyunları oynayarak geçiren yalnız bir adamdır. Bir gün dünyanın ilk yapay zekâlı işletim sisteminin reklamını görür ve hemen alır. İşletim sistemini seslendiren Samantha ona ilginç sorula sorarak her konuda yardım etmeye başlar. Bugulu sesli Samantha ile aralarında kısa sürede farklı bir ilişki başlar.

Filmin başrolünde Gladyatör filminde tanıdığımız Joaquin Phoenix yer alırken, yapay zekâyı da Scarlett Johansson seslendiriyor. Filmi Spike Jonze yazıp yönetiyor.

Rogue One: A Star Wars Story

Aksiyon ve macera odaklı bilim kurgu filmi Rogue One, Star Wars efsanesinin alt hikâyelerinden biridir. Star Wars hayranlarının merakla eklediği film, eleştirmenler tarafından iyi not almıştır.

Film konusu, bir isyancı grubu varlığı yeni öğrenilen İmparatorluğun elinde bulunan Ölüm Yıldızı adında çok güçlü bir kitle imha silahını çalmak için bir araya gelir. Aslında görev imkânsıza yakın derecede zordur. Fakat tüm galaksinin geleceği bu görevin başarılı olmasına bağlıdır. İsyancı grup sıradan insanlardır ve büyük bir işin parçası olmak en çok istedikleri şeydir. Onlara bu görevde İmparatorluğun bilim adamlarından birinin kızı da katılacaktır.

Filmin başrollerinde Felicity Jones, Diego Luna ve uzak doğu filmlerinden tanıdığımız Donnie Yen yer almaktadır.

Ex Machina

Ex Machina, yüksek dozda gerilimin olduğu son yılların en çok merak edilen bilim kurgu filmidir. Geleceği şekillendireceği düşünülen yapay zekâ kavramını merkezine alan film, dram yönüyle de dikkat çekiyor.

Caleb, 26 yaşında dünyanın en büyük internet şirketinde çalışan bir yazılımcıdır. Şirketin sahibi ve üst düzey yöneticisi Nathan, toplumdan uzak bir dağ evinde yaşayan oldukça gizemli bir kişidir. Caleb, şirket içerisinde yapılan bir yarışmayı kazanarak, hem gizemli patronuyla tanışacak hem de onun dağ evinde bir hafta geçirecektir. Fakat Caleb, dağ evine vardığında heyecan verici bir deneyin parçası olacaktır. Çünkü onu orada Ava adında güzel bir kadın olan dünyanın ilk gerçek yapay zekâ robotu karşılayacaktır.

Ülkemizde 28 Gün Sonra olarak vizyona giren korku filminin de senaristi olan Alex Garland’ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander ve Oscar Isaac yer alıyor.

Elysium

Uzay temalı bilim kurgu filmi Elysium, bol aksiyon sahneleri ile seyir zevki yüksek bir yapım. Bilim kurgu ve aksiyon sevenleri bir araya getiriyor.

Yıl 2154, dünya toplumu iki sınıfa ayrılmıştır. Az sayıda zengin varlıklı sınıf, insan yapımı uzay istasyonu Elysium’da yaşamakta, diğer tarafta aşırı nüfuslu fakir sınıf, harap olmuş dünyada yaşamaktadır. İstasyonun yöneticisi Delacourt, bir taraftan silahlı askerle dünyada yaşayan insanları kontrol altında tutmaya çalışır, diğer taraftan istasyona kaçak gelmeyen çalışan dünyalıları, çıkardığı göç yasaları ile engellemeye çalışmaktadır. Karamanımız Max başarması zor bir görevi kabul eder. Eğer başarılı olursa, hemen kendi yaşamını kurtaracak hem de düzeni değiştirerek herkesi eşit yapacaktır.

Elysium Yeni Cennet filminin başrollerinde Matt Damon ve Jodie Foster yer almaktadır. Filmin yönetmeni ise bilim kurgu filmlerinden tanıdığımız Neill Blomkamp.

In Time

Aksiyon, gerilimin iç içe olduğu In Time, alışagelmişin dışında farklı konusu ile bilim kurgu hayranlarının beğeneceği en iyi filmler arasındadır.

Zamanın tek para birimi olduğu bir dönemde, insanoğlunun en büyük düşü gerçekleşmiş ve ölümsüzlük bulmuştur. İnsanlar artık 25 yaşından sonra yaşlanmıyorlar. Fakat genetik olarak aktarılan 25 yaş, eğer “zaman” satın alınmazsa sadece 1 yıl daha yaşamalarına imkân vermektedir. İnsanoğlunun ölümsüz olabilmek için zaman kazanması gerekiyor. Her şeyin “zaman” ile ödendiği dünyada, bir tarafta milyarca zamanın sahibi azınlık grup, diğer tarafta her gün kalan saatlerine bakan milyonlarca insan. Yanlış zamanda yanlış yerde olan Will Sales düzene karşı koyabilecek mi?

Türkçeye Zaman Karşı olarak çevrilmiş In Time filminin baş rollerini Justin Timberlake ve Amanda Seyfried paylaşıyor.

İnsanoğlunun geleceği önceden bilme isteğinin yansıması olarak ortaya atılan, şimdiki zamanda bize absürt gelen bir konu olan bilim kurgu aslında insanoğlunun hayal gücünü temsil ediyor.

Film sektöründe çok sağlam takipçi kitlesine sahip bir tür olan bilim kurgu, çoğunlukla yüksek bütçeli filmler kategorisine giriyor.

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri listemizin sonuna geldik. Daha farklı türlerde listelerde erişmek için sitemizde gezinebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir