Cevizin Faydaları Nelerdir

Herhangi bir alerjisi olmayan herkes cevizi zevkle tüketir. Ceviz salatalar da, pasta ve kurabiyelerde, tatların içinde ve üzerinde, kahvaltılarda kullanılır. Orta boy bir adet ceviz 27 kaloridir, cevizin içinde %18 protein, %16 nişastalı maddeler, %25-50 yağ bulunur. Günde 4-5 adet ceviz günlük ihtiyacımız olan omega 3’ün %18’ini karşılar.

Eve B6 vitamini içerdiğinden sinir sistemini olumlu yönde etkiler. Strese ve depresyona iyi gelir, içerdiği triptofan sayesinde yatmadan önce 1-2 adet yenirse uyku bozukluğuna iyi gelir. Ayrıca ceviz, kalsiyum, fosfat, magnezyum, fosfor, demir, tiamin, çinko, bakır, selenyum ve de lif içermektedir. Cevizde omega3 ve omega6 yağı da içerir. İçerdiği omega yağ asitleri sayesende hafızayı güçlendirir, unutkanlığı giderir, Alzheimerden korur ve alzheimerin ilerlemesini önler, çocukların beyin gelişimini olumlu yönde etkiler, hiperaktivite ve davranış bozukluğu olan çocuklara şifadır.

Düzenli olarak tüketilen ceviz, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır, kalp ve damar sağlığını korur. Antioksidan etkisiyle, kanserlerden de korur, özellikle orta yaşlılarda ve menapozdaki kadınlarda görülen kemik erimesini önler. Yüksek kan şekerini düşürür, kan şekerini dengede tutar. Bu nedenle diyabet hastaları öğünlerinde cevize yer vermelidir. Ara öğünlerde meyve yanında tüketmeleri faydalı olacaktır. En çok E vitamini içeren kuru yemiştir.

Bu nedenle cildin elastikiyetini arttırır, cilt hücrelerini canlandırır, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Dünyada yaklaşık 30 çeşit ceviz bulunmaktadır. 100 gr. ceviz 650 kaloridir. Bu sebepten günde 4-5 adetten fazla tüketilmemelidir. Aksi halde kilo aldırır. Ceviz yağını da yemek ve salatalarda kullanmak aynı faydaları elde etmemizi sağlar.

Şifalı Günler Dileriz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir