Beslenme Çantası İçin Pratik ve Sağlıklı Öneriler

Bebekleriniz belli evreleri tamamladıktan sonra, okula giderken dışarıdan besin tüketmemesi için sağlıklı besinlerin beslenme çantasına yerleştirilmesi gerekir. Bu çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için önemlidir. Ayrıca okul öncesi kahvaltı çocukların büyümesi ve gelişmesi için önemli bir durumdur. Maliyeti düşük ve kolay koyulabilecek bir çok besin türü çocuğunuzun beslenme çantası için koyulabilecek besinlerdir.

Beslenme Çantasına Kahvaltılık Ne Koyulabilir?

Çocuklarınızın doğru beslenmesi, okulda dikkat ve öğrenme durumunu geliştirmektedir. Doğru beslenmeyen bir çocuk okulda dikkatsizlik problemi çekebilir. Eğer evde kahvaltı yapamıyorsa, beslenme çantasına;

  • Haşlanmış yumurta (alerjisi yoksa)
  • Peynir
  • Zeytin (yeşil, siyah)
  • Ceviz
  • Taze bir meyve
  • Tam buğday ekmek veya tam buğday unu ile yapılmış simitler

Bu tarz besinler çocuğunuzun kahvaltı için beslenme çantasına koyulabilecek besinlerdir. Ayrıca; çocuğunuz için taze kepekli ekmek ile yapılmış tost koyulabilir. Tostunuzu yaparken fazla yağlı olmamasına dikkat edilmesi çocuk sağlığı için önemlidir. Bunların dışında koyulabilecek, taze soyulmuş domates de koyulabilir.

Beslenme Çantasına Öğle Yemeği İçin Ne Koyulabilir?

Kahvaltıdan sonra çocuğunuz için gün içi yani öğlen yemeği de önemli bir beslenme zamanıdır. Çocuğunuzun hoşuna gidiyorsa sandviç ekmeği yapılabilir. Sandviç ekmeğinin tam buğday unundan yapılması tercih edilebilir. Arasına mevsim şartlarına göre, biber, domates, marul, maydanoz, beyaz peynir vb. gibi besinler koyulabilir. Bu besinler çocuğunuzun sevdiği besinlere göre koyulması daha etkili olacaktır. Yanına ayran veya bir kutu yoğurt koyulabilir. Sütlü tatlı da koyulabilir fakat kısa sürede tüketilecek olması önemlidir. Mevsimine göre meyveler koyulabilir. Alerji sorunu yoksa da birçok mevsimine göre meyvelerden faydalanılabilir. Bunların dışında evde yapılmış, gözleme, börek gibi enerji ihtiyacını karşılayacak besinler olabilir.

Beslenme Çantasına Koyulacak Besinlerde Neye Dikkat Edilmelidir?

Çocukların beslenme çantası hazırlama işlemi yapılırken, çocuğunuzun kilo problemi ve alerjik reaksiyon gösterebileceği besinlere dikkat edilerek koyulması gerekmektedir. Bunlar arasında haşlanmış yumurtaya karşı alerjisi olmaması gerekir ve peynir çeşitleri koyulurken de çocuğunuzun kilo problemine dikkat edilerek koyulması elzem bir durumdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir